Item # S112SB5-60BWNFB Product Details
 Delivered in 1 Week or Less!
    Update  Cancel
Decrease Qty
Increase Qty
Free ShippingExtended WarrantyPrice Match Promise
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
The ideal combination of excellent performance, exceptional value and timeless style, the NEW Craftmade Super Pro 6 inch ceiling fan with dimmable 18W Slim LED Disk Light Kit light featuring a clean motor, updated straight blade arms and canopy is built for performance. The dual mount, heavy-duty, 3-speed, reversible fan includes custom 6 inch reversible blades. Optional light kits and remote controls are available.
Heavy duty, 3-speed reversible motor
Dual mount (close mount adapter optional)
4 inch downrod (included)
Limited lifetime warranty
Custom reversible blades included
LED light kit (included)
1 x 18w LED disk (optional)
Hardwire compatible
CM-7W-LED, hard wired, included.
    Warranty: Limited Lifetime
  • Color Temperature: 3000
  • Lumens: 1500
  • CRI: 90
  • Amps: 0.67
  • Mounting Direction: Downlight
  • Canopy Included: Yes
  • Shade Included: Yes
  • Canopy Diameter: 5.51 x 2.13
  • Rod Length(s): 4 x 0.5
  • Dimmable: Yes
Blade Details
Blade Finish Shown:
Black Walnut/Flat Black
Number of Blades:
5
Blade Pitch:
12.5°
Blade Span:
60"
Dimensions & Weights
Length:
13.71"
Width/Diameter (in):
60"
Height:
13.71"
Blade to Ceiling Height:
10.33"
Canopy Length:
5.51"
Canopy Thickness:
2.13"
Weight:
23.04 lbs
Installation Details
Wire Length:
76"
Lamping Details
Lamp Life:
50000 Hours
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
18 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
Color Temperature:
3000 Kelvin
Product Details
Finish:
Satin Brass
Glass:
Frost White
Shade Material:
Acrylic
Design Style:
Traditional
Motor Reversible:
Yes
Dimmable:
Yes
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V
Stem/Rod Lengths Included:
1-4
Material:
Aluminum, Copper, Acrylic, Silicon, Steel, Plywood
Control Type:
Wall
Hanging Method:
Stem
Motor Size:
188x20 mm