Item # OL11202DWZ Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
    Update  Cancel
Decrease Qty
Increase Qty
Return AdvantageExtended WarrantyPrice Match PromiseFree Shipping
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
The Ledgend one light outdoor wall fixture in dark weathered zinc enhances the beauty of your property, makes your home safer and more secure, and increases the number of pleasurable hours you spend outdoors. The Ledgend outdoor light wall sconces by are modern and dramatic, making a significant design statement as visitors reach the front door. Energy efficient and long-lasting LEDs direct light forward through off-set openings inspired by stacked flagstone, as well as shining up and down. Made of Cast Aluminum, the fixture has exceptional durability to withstand the harshest elements. With a Dark Weathered Zinc finish, the assortment includes 5", 18" 26and 34" LED outdoor wall sconces.
Product Features and Benefits
  • From the brand formerly known as Generation Lighting Designer Collection
  • Fixture is supplied with 1 light bulb
  • 1 Array Integrated 32 watt light bulb
  • Dark Weathered Zinc Finish
  • Wet Rated
Dimensions & Weights
Width/Diameter (in):
5"
Height:
26"
Depth/Extension:
3.38"
Shade Width at Top (inches):
23.25"
Shade Height (inches):
1.5"
Back Plate Length:
26"
Back Plate Width:
5"
Weight:
7.5 lbs
Installation Details
Wire Length:
8"
Lamping Details
Lamp Life:
30000 Hours
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
32 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
2240
Color Temperature:
2700 Kelvin
Product Details
Finish:
Dark Weathered Zinc
Glass:
White
Design Style:
Modern
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V