Item # 617-1P-G617-11 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Glass Color
Overview of Boreas 1-Light Cord Hung Mini Pendant
Technical Specifications and Installation Details
Material Composition and Durability
Key Features
  • Adjustable 10-foot cord length for versatile installation heights
  • UL/CUL damp rating suitable for damp environments
  • Compatibility with Franklin collection shades allows for customizable design
  • Supports installation on sloped ceilings
What’s Included
  • Boreas 1-Light Cord Hung Mini Pendant fixture with adjustable cord
What Needs to Be Ordered Separately
  • Bulb (incandescent, LED, fluorescent, or halogen as preferred)
  • Optional glass or metal shades from the Franklin collection for customization
Dimensions & Weights
Length:
3"
Width/Diameter (in):
3"
Height:
13"
Depth/Extension:
3"
Minimum Hanging Height:
16.75"
Max Hanging Height:
133.75"
Canopy Length:
4.5"
Canopy Thickness:
0.75"
Shade Width at Top (inches):
3"
Shade Width at Bottom (inches):
3"
Shade Height (inches):
11"
Weight:
3 lbs
Installation Details
Cord Length:
120
Some Assembly Required:
Yes
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
100 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
E26 Medium
Product Details
Finish:
Glass:
Light Smoke, Seedy, Clear, Deco Swirl, Striped Clear, Striped White, White
Shade Material:
Glass
Dimmable:
Yes
Power Source:
Hardwire
Slope Ceiling Compatible:
Voltage Rating:
120 V