Item # 3190303EN-211318 Product Details
Back in stock on Jun 25. Estimated delivery: Jun 30 - Jul 2.
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Lamping Type
Decrease Qty
Increase Qty
Notify me when in stock   Reserve yours now risk-free!
Return AdvantageExtended WarrantyPrice Match PromiseFree Shipping
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
Product Features and Benefits
  • From the brand formerly known as Sea Gull Lighting
  • Fixture is supplied with 3 light bulbs
More about this product
Installation Option Details:
To learn more about this game changing technology and product, check out www.skyplug.com.
Please read additional details below about the SkyPlug:
Compatible Light Fixtures:
  • Under 50 lbs.
  • Single Rod Hanging Pendant
  • Single Rod Semi-Flush
  • Chain Suspended Chandelier
  • Single Cord Suspended Pendant
Non-Compatible Fixtures:
  • DC LED with driver
  • Multi-Cord/Chain/Rod Suspended Fixtures
  • Flush Mounted Fixtures
  • Single Welded Semi-Flush Fixtures
  • Ceiling Fans
Compatible Bulbs:
  • AC LED
  • Incandescent
  • Halogen
  • Fluorescent
Compatible Light Fixture Wattage:
  • 240 Watts max.
Standard Plug and Play Details:
Whats Included:
What Tools are needed:
  • Pliers, screwdriver, wire stripper.
Features:
  • Updates hardwired suspended light fixtures to fast and easy DIY installation.
  • Creates safer installation - reduces time on a ladder.
  • Robust, safe design with weight bearing locking mechanism.
  • Eliminates complicated wiring and the need for professional installation.
  • Attaches to existing junction box in ceiling.
Smart Plug and Play Details:
Whats Included:
Whats Needed:
  • SkyHome app: IOS 12+ or later, Android 8+ or later.
Features:
  • Dimming and scheduling functions.
  • Eco Mode to reduce energy consumption.
  • RGB changeable Ring Light for ambiance and night light.
  • Battery back-up light in case of power outage.
Dimensions & Weights
Length:
18"
Width/Diameter (in):
18"
Height:
21.13"
Max Hanging Height:
59"
Canopy Thickness:
0.88"
Weight:
4.62 lbs
Installation Details
Wire Length:
72"
Chain Length:
36"
Lamping Details
# of Bulbs:
3
Standard Wattage:
3.5 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
350
Color Temperature:
2700 Kelvin
Product Details
Finish:
Midnight Black, Satin Brass
Glass:
Clear
Shade Material:
Glass
Design Style:
Modern
Shade Shape:
Round
Quick Install:
SkyPlug Compatible
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V