Item # 100701BN-WM16 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
    Update  Cancel
Decrease Qty
Increase Qty
Low Price GuaranteeReturn AdvantageFree Shipping
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
  • Game Room
  • Shade Included: Yes
  • Cord Length: 110.00
  • Dimmable: Yes
More about this product
Installation Option Details:
To learn more about this game changing technology and product, check out www.skyplug.com.
Please read additional details below about the SkyPlug:
Compatible Light Fixtures:
  • Under 50 lbs.
  • Single Rod Hanging Pendant
  • Single Rod Semi-Flush
  • Chain Suspended Chandelier
  • Single Cord Suspended Pendant
Non-Compatible Fixtures:
  • DC LED with driver
  • Multi-Cord/Chain/Rod Suspended Fixtures
  • Flush Mounted Fixtures
  • Single Welded Semi-Flush Fixtures
  • Ceiling Fans
Compatible Bulbs:
  • AC LED
  • Incandescent
  • Halogen
  • Fluorescent
Compatible Light Fixture Wattage:
  • 240 Watts max.
Standard Plug and Play Details:
Whats Included:
What Tools are needed:
  • Pliers, screwdriver, wire stripper.
Features:
  • Updates hardwired suspended light fixtures to fast and easy DIY installation.
  • Creates safer installation - reduces time on a ladder.
  • Robust, safe design with weight bearing locking mechanism.
  • Eliminates complicated wiring and the need for professional installation.
  • Attaches to existing junction box in ceiling.
Smart Plug and Play Details:
Whats Included:
Whats Needed:
  • SkyHome app: IOS 12+ or later, Android 8+ or later.
Features:
  • Dimming and scheduling functions.
  • Eco Mode to reduce energy consumption.
  • RGB changeable Ring Light for ambiance and night light.
  • Battery back-up light in case of power outage.
Dimensions & Weights
Width/Diameter (in):
16"
Height:
12"
Canopy Length:
5"
Weight:
5 lbs
Installation Details
Wire Length:
110"
Chain Length:
72"
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
150 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
Medium Base
Product Details
Finish:
Brushed Nickel
Glass:
White Mottle
Design Style:
Traditional
Quick Install:
SkyPlug Compatible
Dimmable:
Yes
Voltage Rating:
120 V