Access Lighting - 50160LEDD-1075 - Orion - 10.75 Inch Flush Mount
Item # 50160LEDD-1075 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Lamping Type
Select Lamp Base Type
Decrease Qty
Increase Qty
Extended WarrantyPrice Match Promise
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
  • Alternative lamping available with CFL
  • Features a bowl shape for a classic look
  • Perfect for bedrooms and living rooms
  • Includes an opal glass shade for soft lighting
  • Made from durable metal and glass materials
Dimensions & Weights
Width/Diameter (in):
10.75"
Height:
3.75"
Installation Details
Some Assembly Required:
Yes
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Bulb Type:
Incandescent, LED
Lamp Base Type:
E26 Medium, Integrated LED
Lumens:
Color Temperature:
3000 Kelvin
Product Details
Finish:
White
Glass:
Opal
Dimmable:
No
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V