dweLED - FM-4009-27 - Dice - 9 Inch 27W 1 LED Square Flush Mount
Item # FM-4009-27 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Color Temperature
120V AC LED Technology - no driver or transformer required. Easily fits on a pancake junction box. 277V, 240V, or custom CCT options available by special order.
Smooth and continuous dimming with an electronic low voltage (ELV) dimmer.
High Powered Replaceable LED Module CRI: 90, Rated Hours: 50,000, Color Temp: 2700K.
    Warranty: 5 Years Functional/2 Years Finish
  • Color Temperature: 2700
  • Lumens: 1495
  • CRI: 90
  • Rated Lifetime Hours: 50000
  • Beam Angle: Flood
  • Canopy Included: Yes
  • Shade Included: Yes
  • Canopy Diameter: 9 x 9 x 1.25
  • Dimmable: Yes
Dimensions & Weights
Length:
9"
Width/Diameter (in):
9"
Height:
2.75"
Weight:
9.98 lbs
Installation Details
Some Assembly Required:
Yes
Lamping Details
Lamp Life:
50000 Hours
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
27 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
1495
Color Temperature:
2700 Kelvin, 3000 Kelvin
Product Details
Finish:
Brushed Nickel
Glass:
Opal
Design Style:
Contemporary
Dimmable:
Yes
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V