Visual Comfort Modern Collection - 700OWASP-15L - Sean Lavin-LED Outdoor Wall Mount
Item # 700OWASP-15L Product Details
Back in stock on May 18. Estimated delivery: May 23 - May 27.
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select What's Included
Decrease Qty
Increase Qty
Notify me when in stock   Reserve yours now risk-free!
Extended WarrantyPrice Match Promise
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
Product Features and Benefits
  • From the brand formerly known as Tech Lighting
  • 5-year Warranty. Go to www.techlighting.com for warranty details.
Dimensions & Weights
Length:
5"
Width/Diameter (in):
2.8"
Height:
15"
Depth/Extension:
2.8"
Shade Width at Top (inches):
2.8"
Shade Width at Bottom (inches):
5"
Shade Height (inches):
15"
Back Plate Length:
15"
Back Plate Width:
1.8"
Weight:
4.5 lbs
Installation Details
Wire Length:
8"
Some Assembly Required:
Yes
Lamping Details
Lamp Life:
60000 Hours
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
22 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Color Temperature:
3000 Kelvin
Product Details
Finish:
Bronze, Charcoal
Design Style:
Contemporary, Farmhouse, Modern
Dimmable:
No
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V
Voltage Options:
277 V, 120 V