Item # 4490302EN3-78814 Product Details
Back in stock on May 19. Estimated delivery: May 25 - May 26.
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Lamping Type
Decrease Qty
Increase Qty
Notify me when in stock   Reserve yours now risk-free!
Return AdvantageExtended WarrantyPrice Match PromiseFree Shipping
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
Product Features and Benefits
  • From the brand formerly known as Sea Gull Lighting
  • Modern and elegant fixture with a durable steel base is safety listed for damp locations
  • All hardware included to customize mounting vertically or horizontally
  • (2) 9-watt medium base light bulbs included for ENERGY-STAR qualified eco-friendly LED lighting
Dimensions & Weights
Width/Diameter (in):
14"
Height:
7.88"
Depth/Extension:
5.5"
Back Plate Length:
5"
Back Plate Width:
7.97"
Height from Center:
4.88"
Weight:
3.08 lbs
Installation Details
Wire Length:
6.5"
Lamping Details
# of Bulbs:
2
Standard Wattage:
9 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
800
Color Temperature:
3000 Kelvin
Product Details
Finish:
Midnight Black, Satin Brass
Glass:
White Etched
Shade Material:
Glass
Design Style:
Modern
Shade Shape:
Round
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V