Item # FR-W1815-80L Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Color Temperature
  • RF wall switch for local control included. Additional switches are available for 3 or 4 way setup (Part# F-WC-WT). Touch panel wall control with Modern Forms Fan App can be purchased separately (Part# F-TS-BK or -WT).
  • 5 years LED module/lifetime on the motor/and 1 year for all other parts.
  • Color Temp: 3000
  • Lumens: 2200
  • Amps: 0.33
  • Mounting Direction: Down
  • Sloped Ceiling Adaptable: Yes
  • Canopy Diameter: 6.00
  • Rod Length(s): 0.75 X 6
  • Dimmable: Yes
Blade Details
Blade Finish Shown:
Distressed Koa, Weathered Gray
Number of Blades:
12
Blade Pitch:
15°
Blade Span:
80"
Dimensions & Weights
Width/Diameter (in):
80"
Height:
15"
Blade to Ceiling Height:
13.5"
Canopy Length:
6"
Canopy Thickness:
2.5"
Weight:
38 lbs
Installation Details
Wire Length:
80"
Some Assembly Required:
Yes
Lamping Details
Lamp Life:
50000 Hours
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
24 Watts
Bulb Type:
LED
CRI:
90
Lamp Base Type:
Integrated LED
Lumens:
1080
Color Temperature:
2700 Kelvin, 3000 Kelvin, 3500 Kelvin
Product Details
Finish:
Gray, Matte Black
Glass:
Etched
Shade Material:
Glass
Design Style:
Modern, Rustic
Motor Reversible:
Yes
Dimmable:
Power Source:
Hardwire
Slope Ceiling Compatible:
Voltage Rating:
120 V