Item # 2306-3BN-DWL14 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
    Update  Cancel
Decrease Qty
Increase Qty
Low Price GuaranteeReturn AdvantageFree Shipping
Questions about this product?
Contact us and talk to our agents today via phone or email
  • Room Recommendation: Game Room/Dining Room/Kitchen/Kitchenette
  • Cord Length: 110.00
  • Chain Length: 72.00
  • Dimmable: Yes
  • Shade Included: Yes
Dimensions & Weights
Length:
57.25"
Width/Diameter (in):
14"
Height:
13.5"
Canopy Length:
8"
Weight:
19 lbs
Installation Details
Wire Length:
110"
Chain Length:
72"
Cord Length:
110
Lamping Details
# of Bulbs:
3
Standard Wattage:
60 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
Medium Base
Product Details
Finish:
Brushed Nickel
Glass:
White Linen
Product Design:
Linear
Design Style:
Traditional
Product Shape:
Linear
Dimmable:
Yes
Power Source:
Hardwire
Voltage Rating:
120 V