Item # 616-1F-GBD-75 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Glass Color
Width/Diameter (in):
7.5"
Height:
11.5"
Canopy Thickness:
0.75"
Weight:
2.7 lbs
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
100 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
E26 Medium
Product Details
Finish:
Brushed Brass, Antique Brass, Antique Copper, Black Antique Brass, Polished Nickel, Satin Gold
Glass:
Seedy, Matte White, Clear
Shade Material:
Glass
Design Style:
Contemporary, Modern, Industrial, Vintage
Product Shape:
Dome
Dimmable:
Yes
Voltage Rating:
120 V