Item # 716-1W-GBD-75 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color
Select Glass Color
Width/Diameter (in):
7.5"
Height:
11"
Depth/Extension:
8"
Shade Width at Top (inches):
7.5"
Shade Height (inches):
6.5"
Back Plate Length:
6.25"
Back Plate Width:
4.5"
Height from Center:
3"
Weight:
2.8 lbs
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
100 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
E26 Medium
Product Details
Finish:
Black Antique Brass, Brushed Satin Nickel, Oil Rubbed Bronze
Glass:
Matte White
Shade Material:
Voltage Rating:
120 V