Item # 516-1W-GBD-75 Product Details
In Stock - Ships in 24-48 hours
  Free Shipping!
    Update  Cancel
Select Finish Color  (Choose Your Finish Color)
Select Glass Color
Dimensions & Weights
Length:
8.13"
Width/Diameter (in):
8"
Height:
11.25"
Shade Width at Top (inches):
7.5"
Shade Height (inches):
6.5"
Back Plate Length:
6"
Back Plate Width:
4.5"
Height from Center:
3"
Weight:
2.8 lbs
Lamping Details
# of Bulbs:
1
Standard Wattage:
100 Watts
Bulb Type:
Incandescent
Lamp Base Type:
E26 Medium
Product Details
Finish:
Glass:
Matte White, Seedy, Clear
Shade Material:
Glass
Design Style:
Industrial
Product Shape:
Dome
Dimmable:
Yes
Voltage Rating:
120 V